راهنمای رجیستری گوشی + نحوه رجیستری گوشی + مسافری حل مشکل رجیستری گوشی!

حل مشکل رجیستری گوشی

راهنمای رجیستری گوشی + نحوه رجیستری گوشی + مسافری حل مشکل رجیستری گوشی!

حل مشکل رجیستری گوشی

طرح رجیستری گوشی و نحوه رجیستری گوشی مسأله بحث آفرینی برای کاربران است. به منظور اطمینان از قانونی بودن ورود این دستگاه‌ها به بازار، طرح رجیستری گوشی‌ها به عنوان یک ابزار بسیار حیاتی معرفی شده است. این طرح با هدف کاهش ورود گوشی‌های هوشمند غیرقانونی به بازار و کنترل این بازار اجرا می‌شود.

ولی بسیاری از خریداران پس از خرید گوشی با مشکل “نحوه رجیستری گوشی” مواجه می‌شوند. از آنجایی که هر گوشی هوشمندی که در حال حاضر به کار می‌پردازد، بدون رجیستر کردن از دسترس خارج می‌شود حتماً باید به این موضوع توجه ویژه‌ای داشته باشیم. این مقاله به شما توضیح می‌دهد چگونه می‌توانید به صورت رایگان و از طریق روش‌های مختلف، عملیات رجیستری گوشی خود را انجام دهید.

1- سامانه همتا

برای استعلام از وضعیت رجیستری گوشی خود کافیست شماره سریال IMEI گوشی خود را با شماره گیری *۷۷۷۷# و وارد شدن به سامانه همتا ‍و انتخاب عدد ۱ به منظور استعلام اصالت گوشی و بلافاصله دریافت با یک پیامک حاوی گزارش وضعیت گوشی خود از رجیستر بودن گوشی خود مطلع شوید.

روش رجیستری گوشی با سامانه همتا :

۱. شماره گیری *۷۷۷۷#

نحوه رجیستری گوشی

۲ . انتخاب گزینه ۱ استعلام اصالت.

نحوه رجیستری گوشی

۳. وارد کردن شماره سریال IMEI گوشی که برای دسترسی به آن با شماره گیری *#۰۶# سریال گوشی خود را مشاهده کنید.

نحوه رجیستری گوشی

بعد با زدن دکمه SEND  منتظر اس ام اس سامانه باشد :

نحوه رجیستری گوشی

حالا گوشی شما ثبت شده است.

2- رجیستری گوشی با اپلیکیشن سامانه همتا

دومین راهی که می‌توانید با آن کارتان را پیش ببرید، استفاده از اپلیکیشن سامانه همتاست. این اپ بر روی هر دو سیستم عامل اندروید و iOS نصب می‌شود و می‌توانید با نصب آن و وارد کردن شماره همراه، شناسه IMEI و کد فعال‌سازی، رجیستری گوشی را انجام دهید.

حل مشکل رجیستری گوشی

۳- رجیستری گوشی در وبسایت سامانه همتا

سومین روشی که می‌توانید با آن گوشی خود را رجیستر کنید، مراجعه به وبسایت سامانه همتا است. این روش نیز بسیار آسان است و به راحتی می‌توانید به قسمت فعال‌سازی بروید و درخواست خود را ثبت کنید تا کار صورت پذیرد.

حل مشکل رجیستری گوشی

به صورت کلی در وبسایت hamta.ntsw.ir علاوه‌بر آنکه امکان فعال‌سازی وجود دارد، شما می‌توانید استعلام اصالت گوشی خود را نیز به دست آورید. همچنین به سوابق انتقال مالکیت موبایل، شناسه IMEI و اطلاعات ثبت گوشی‌های مسافری دسترسی دارید و می‌توانید درصورت وجود هرگونه مشکلی، شکایات خود را ثبت کنید.

آموزش رجیستری گوشی مسافری

تا به اینجای مقاله با رجیستری گوشی کسانی آشنا شدید. اما اگر مسافری از خارج از کشور بخواهد موبایلی را با خود به ایران بیاورد و قصد داشته باشد که بیش از ۳۰ روز در اینجا بماند، تکلیفش چیست؟ چگونه می‌تواند خط خود را فعال کند و بدون پرداخت هزینه هنگفت از اینترنت و خط تلفن خود استفاده کند؟

وزارت صمت برای این موضوع نیز قوانینی را درنظر گرفته است. به موجب این قانون، اگر مسافری بخواهد بیشتر از ۳۰ روز در ایران بماند، گوشی وی یک گوشی مسافری محسوب می‌شود و باید با پرداخت عوارض و هزینه‌های مربوطه، رجیستری گوشی در فرودگاه را انجام دهد.

از سال ۱۳۹۶، اداره گمرک این قانون را اجرا کرد و هر دستگاهی می‌تواند پس از ثبت‌نام در سامانه همتا، از اپراتورهای داخلی استفاده کند. از سوی دیگر براساس جدیدترین بخشنامه‌ای که به اداره گمرک ابلاغ شده است، از آبان ماه ۱۴۰۱ تنها هر شخصی می‌تواند یک بار در سال رجیستری گوشی با پاسپورت را انجام دهد. همچنین هر مسافر باید با کارت بانکی و رمز دوم خود عوارض گمرکی گوشی خود را پرداخت نماید و برای این کار نهایتا یک ماه فرصت وجود دارد. پس اگر مسافری کارت بانکی نداشته باشد، نمی‌تواند رجیستری گوشی را انجام دهد.

رجیستری گوشی مسافری مقررات دیگری نیز دارد؛ هر مسافری موظف است پیش از آنکه فرودگاه را ترک کند و به دم گیت ورودی برسد، باید اقدام به اظهار گوشی مسافری خود در گمرک مسافرتی کنند. البته منظور از گوشی، تنها موبایل نیست و تبلت، ساعت هوشمند و هر دستگاهی که سیم‌کارت خور باشد، مشمول این قوانین می‌شود.

 

حال، با این مقدمه و شناخت قوانین رجیستری گوشی مسافری به سراغ مراحل انجام این فرآیند می‌رویم:

مراجعه به گمرک مسافری و ارائه کلیه اطلاعات خود و تلفن همراه

مراجعه به سایت گمرک 

وارد کردن شناسه IMEI گوشی (درصورت دو سیم کارته بودن باید شناسه هردو ثبت شود)

استعلام گرفتن سامانه و تایید مطابقت اطلاعات با دستگاه

وارد کردن اطلاعات گوشی (برند، مدل، کشور سازنده)

وارد کردن اطلاعات هویتی همچون شماره تلفن، کد ملی و شماره گذرنامه

وارد کردن کد امنیتی که برای فرد ارسال شده

پرداخت عوارض گمرکی تلفن همراه

ارسال اطلاعات و ثبت گوشی مسافری در سامانه همتا

دریافت کد فعال‌سازی

رجیستری گوشی از طریق وبسایت یا اپلیکیشن همتا و یا شماره‌گیری کد دستوری #۷۷۷۷*

ذکر این نکته ضروری‌ست، اگر هنگام فعال‌سازی موبایل خود به مشکلی برخورد کردید، حتما به کارتابل سامانه همتا مراجعه کنید. همچنین رجیستر کردن گوشی مسافری در سامانه همتا رایگان است و نیازی به پرداخت پول نیست.

به‌علاوه اگر موبایل مسافر از برندهای شناخته‌شده همچون اپل، هواوی، سامسونگ، شیائومی و … نباشد، تحت پوشش همتا و گمرک قرار نمی‌گیرد و فرد مسافر باید در ابتدا برند گوشی خود را در میز خدمت گمرک ثبت نماید و درصورت تایید، باقی مراحل رجیستری را طی کند.

حل مشکل رجیستری گوشی

رجیستری گوشی ‌های دو سیم کارتی

درحال حاضر بسیاری از گوشی‌ها دو سیم کارتی هستند و اگر فردی بخواهد از هر دو سیم کارت خود استفاده کند، باید مراحلی را نیز برای سیم کارت دوم خود برود.

البته این کار تفاوت چندانی با مراحل قبلی ندارد. تنها کافیست هنگام شماره‌گیری کد دستوری # ۷۷۷۷ *، گزینه ۴ یا همان «افزودن دستگاه» را انتخاب کنید و باقی مراحل را پیش بروید.

اگر هم از طریق وبسایت همتا خواستید این کار را انجام دهید، پس از وارد شدن به پروفایل خود، در همان صفحه اول و در قسمت مدیریت دستگاه‌ها باید گزینه «افزودن دستگاه» را انتخاب کنید و با وارد کردن شناسه IMEI فرآیند رجیستری گوشی را تکمیل نمایید.

کد فعالسازی همتا چیست؟

تا به اینجای مقاله بارها عبارت کد فعال‌سازی را به کار بردیم. به همین خاطر برای رفع هرگونه ابهامی، باید گفت که این کد شش رقمی اصطلاحا کد رجیستری یا کد یک بار مصرف همتا نامیده می‌شود که برای هر فردی برای رجیستر کردن موبایل خود به آن نیاز دارد.

حل مشکل رجیستری گوشی

گاهی ممکن است در انجام فرآیند رجیستر کردن گوشی موبایل خود دچار مشکلاتی شوید. در این صورت می‌توانید کد دستوری #۷۷۷۷* را شماره‌گیری کنید و با انتخاب شماره صفر (راهنما) و پس از آن وارد کردن شناسه IMEI گوشی و شماره سیم کارت خود، مشکل خود را گزارش دهید.

کلام پایانی

تفاوتی نمی‌کند که بخواهید رجیستری گوشی ایفون، رجیستری گوشی نوکیا، رجیستری گوشی شیائومی و یا رجیستری گوشی‌های شیائومی و سامسونگ را انجام دهید، در هر صورت باید چنین مراحلی را طی کنید تا خط تلفن همراه‌تان فعال شود و مشکلی قانونی برایتان پیش نیاید. برای خرید گوشی از سایت داروگ به این لینک مراجعه کنید.

سوالات متداول

قیمت رجیستری گوشی چقدر است؟

این کار کاملا رایگان است و اگر زمانی نیز فروشنده موبایل درخواست هزینه برای رجیستری گوشی کرد، این کار غیرقانونی است.

اگر گوشی قبل از طرح رجیستری خریداری شده باشد، باید دوباره رجیستری شود؟

نه نیازی نیست و افراد می‌توانند بدون نگرانی از گوشی خود استفاده کنند.

آیا کد رجیستری برای چندین گوشی قابل استفاده است؟

خیر. هر گوشی کد مخصوص به خود یا همان شماره IMEI خاص خودش را دارد و نمی‌توان با کدهای دیگر فرآیند فعال‌سازی را انجام داد.

به چند روش می‌توان رجیستری گوشی را انجام داد؟

به سه روش که عبارتند از:

– انجام رجیستری گوشی با USSD

– با اپلیکیشن سامانه همتا

– با وبسایت سامانه همتا

پیمایش به بالا

خدمات
پس از فروش

اگر محصولی را در اختیار دارید که تحت پوشش خدمات ماست و مشکلی برای شما ایجاد کرده است، مشخصات آن را برای ما ارسال کنید

[breadcrumb]