آیا ممنوعیت واردات آیفون‌ها لغو می‌شود؟

لغو ممنوعیت آیفون

آیا ممنوعیت واردات آیفون‌ها لغو می‌شود؟

لغو ممنوعیت آیفون

مصوبه هیئت وزیران درباره اصلاح تعرفه واردات کالا‌ها که در ابتدای خردادماه امسال به دستگاه‌های اجرایی ابلاغ شده احتمال لغو ممنوعیت واردات آیفون را بیشتر از قبل کرده است.
ممنوعیت واردات آیفون که از پاییز سال ۱۴۰۱ اجرایی شده از موضوعات داغ بازار گوشی‌های هوشمند کشور است که هر از چندگاه با انتشار اخبار جدید به یکی از بحثهای پرحاشیه روز تبدیل می‌شود. در ادامه انتشار همین اخبار، بررسی یک مصوبه جدید نشان می‌دهد اگر ممنوعیت واردات گوشی‌های آیفون لغو شود سود بازرگانی مدل‌های این برند ۹۶ درصد تعیین خواهد شد.
در این مصوبه که به سود بازرگانی گوشی‌های هوشمند متفاوت می‌پردازد، سود گوشی‌های هوشمند با ارزش کمتر از ۱۵۰ دلار، ۶ درصد وگوشی‌های با ارزش بالاتر از ۶۰۰ دلار به میزان ۲۸ درصد تعیین شده. همچنین در بند مورد بحث ذکر شده است: «با توجه به ممنوعیت واردات تلفن همراه هوشمند با نشان تجاری اپل، در صورت لغو ممنوعیت آن در آینده توسط مراجع ذی‌صلاح، سود بازرگانی آن به میزان ۹۶ درصد پیش‌بینی خواهد شد.»
بعضی از فعالین بازار و رسانه‌ها، تعیین سود بازرگانی در صورت لغو ممنوعیت را به عنوان نشانه‌ای از بیشترشدن احتمال آزادسازی واردات گوشی‌های آیفون در نظر گرفته‌اند.

ممنوعیت واردات آیفون که مدل‌های آیفون ۱۴ به بالا را در برمی‌گیرد طی چند سال گذشته بازار پررونق فروش این گوشی‌ها در ایران را دچار اختلال کرده و به افزایش قیمت برخی از مدل‌های قابل رجیستر و کاهش قیمت مدل‌های ممنوعه منجر شده است. در عین حال این ممنوعیت‌ها با ورود تعداد قابل توجهی از آیفون‌های ۱۳ غیراصل همراه بوده و به آشفتگی در این بخش از بازار هم دامن زده است.
برخی از تحلیل‌گران معتقدند با وجود استفاده از روش‌های متفاوت بازگرداندن خط آیفون‌های جدید و خرید و فروش فعلی این مدل‌ها در بازار این ممنوعیت‌ صرفا باعث کاهش درآمد دولت، ایجاد خسارت برای فعالین بازار در کنار ایجاد آسیب بیشتر برای مصرف‌کنندگان شده است.
در حالی که خبر احتمال لغو ممنوعیت جنبه‌های امیدوارکننده‌ای داشته اما تعرفه ۹۶ درصدی زوایای نگران‌کننده‌ای هم دارد. این تعرفه به معنای دوبرابرشدن قیمت آیفون‌هایی است که به شکل غیرقاچاق وارد کشور می‌شوند و در شرایطی که هزینه فعال‌سازی آیفون‌های قاچاق نسبتا اندک است درباره عملی‌بودن فروش آیفون‌ با این سطح از تعرفه تردیدهایی جدی وجود دارد.

پیمایش به بالا

خدمات
پس از فروش

اگر محصولی را در اختیار دارید که تحت پوشش خدمات ماست و مشکلی برای شما ایجاد کرده است، مشخصات آن را برای ما ارسال کنید

[breadcrumb]